Wywiady

Karol Nienartowicz: „Zdjęcia inspirują mnie do tego, aby odwiedzić miejsca”

Krzysztof Basel / 30.11.2021Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach, aby fotografować góry. To tam, w najciekawszych miejscach gór Skandynawii, przez 45 dni fotografował swoją żonę w sukni ślubnej. Jego zdjęcia to coś więcej niż tylko zwykłe kadry – to autorskie sporzenie na rzeczywistość. Rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem, który zdradził mi, jak tworzy swoje górskie fotografie.

Fotoforma Masterclass to cykl wywiadów z najlepszymi fotografami i twórcami wideo w Polsce. W studiu we Wrocławiu rozmawiamy o sprzęcie, z którego korzystają moi goście, ale przede wszystkim skupiamy się na dziełach, które dzięki temu sprzętowi powstały. Chcę, aby rozmowy z cyklu Fotoforma Masterclass były nie tylko dawką inspiracji do tworzenia, ale także, aby każdy mógł dowiedzieć się jak pracują najlepsi twórcy i wynieść konkretne rady, jak ulepszyć swój warsztat. W trzecim odcinku rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem – jednym z najlepszych, polskich fotografów krajobrazów.

Zobacz też:

Karol fotografuje w górach od 2003 roku, ale przez ostatnie 5 lat robi to zawodowo. Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, ale dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny i Bieszczady, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Swoje fotografie publikuje nie tylko na wystawach, ale też we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych. Jestem też autorem przewodników dla fotografów po Tatrach i Islandii, a w 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”. Obecnie mieszka w Krakowie, skąd ma blisko w góry, ale przez 3 lata stacjonował w Gdańsku. To tam pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara.

Karol Nienartowicz – wywiad

W plecaku Karola Nienartowicza:

Canon EOS 5D Mark IV

Kup teraz
Fotoforma

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM

Kup teraz
Fotoforma

Canon 24-105 mm f/4.0L EF IS II USM

Kup teraz
Fotoforma

Filtr NiSi Cine Filter Nano IR GND V-Soft 4x5,65" 0.9

Kup teraz
Fotoforma

Filtr NiSi Nano IR Połówkowy Odwrócony – GND8 (0.9) Reverse

Kup teraz
Fotoforma

Manfrotto MT055CXPRO4

Kup teraz
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca treści marketingowych z ponad 15-letnim stażem. Od lat związany z mediami foto i tech. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl. W swoim życiu testował większość najważniejszych aparatów. Uwielbia podróżować z małymi, lekkimi i pięknymi aparatami. Ceni szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Wywiady

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Poradniki

Zamrażanie ruchu błyskiem w fotografii – jak zrobić to dobrze?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco