Poradniki

Jakiego drona DJI wybrać na początek? DJI Mini 2 kontra reszta modeli

Jacek Sopotnicki / 04.12.2020



Drony stają się coraz bardziej popularne, więc coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: „Którego drona wybrać na początek?”. W ofercie jest sporo modeli, ale tak naprawdę, dla większości z nas, wybór skupi się na dronach DJI. Przyjrzałem się dokładnie konsumenckim dronom tej firmy, aby pomóc wam podjąć najlepszą decyzję przy zakupie swojego drona. 

Po premierze nowego drona DJI Mini 2 mocno zawrzało w świecie małych dronów. Nowy maluch waży poniżej 250 g, nagrywa wideo w 4K i robi zdjęcia w formacie RAW. Do tego dorzućmy bardzo przystępną cenę i mamy przepis na świetnego drona dla początkujących. Kiedy jednak przyjrzeć się bliżej całej linii dronów z serii Mavic sytuacja jest bardziej złożona. Bez względu na to, czy sięgniemy po DJI Mavic Mini, Mavic Air 2, Mavic Pro 2 czy Mavic 2 Zoom – w każdym przypadku coś dostajemy i coś tracimy. Każdy z tych dronów jest nieco inny i dostosowany do potrzeb nieco innego odbiorcy.

W tym nagraniu pomogę wam dokonać w pełni świadomego wyboru koncentrując się na najważniejszych cechach każdego z wymienionych w tytule bezzałogowców. W jednym z poprzednich materiałów, skupiłem się dokładniej na porównaniu dwóch najnowszych dronów DJI: DJI Mini 2 kontra DJI Mavic Air 2 – który wybrać?.

DJI Mini 2

DJI Mini 2 to nowy, malutki dron, który oferuje wideo 4K 30 kl./s, zdjęcia 12 Mpix w formacie RAW, 3-osiową stabilizację matrycy, łączność OcuSync 2.0, nowy kontroler, a wszystko to zachowując piórkową wagę 249 g i kompaktowe rozmiary. Więcej o tym gronie można przeczytać TUTAJ.

DJI Mini 2

DJI Mini 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI Mavic Mini

Poprzednik DJI Mini 2. Z wyglądu identyczny, ale ograniczony do nagrywania filmów 2,7K i zapisu zdjęć w formacie JPEG. Ma słabsze silniki oraz dużo słabszą łączność Wi-Fi. Coś za coś – jest wyraźnie tańszy.

DJI Mavic Mini

DJI Mavic Mini

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI Mavic Air 2

Dron, który swoją premier miał w kwietniu. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, to jest znacząco większy, cięższy i ma więcej możliwości. Wśród nich wyróżniają się filmy 4K 60 kl./s i Full HD 240 kl./s, zdjęcie 48 Mpix czy więcej trybów inteligentnych. Ma także wyraźnie mocniejsze silniki, dzięki czemu jest dużo bardziej stabilny w locie.

DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI Mavic Pro 2

Sporo większy i cięższy (734 g), ale wciąż kompaktowy po złożeniu. To najbardziej zaawansowany model w tym zestawieniu. Jego sercem jest 1-calowa matryca CMOS o rozdzielczości 20 Mpix, która współpracuje z obiektywem o ekw. 28 mm (możliwość regulacji przysłony f/2.8-11). Ten zestaw daje fantastyczną jakość zdjęć (JPEG/RAW) oraz wideo 4K w 30 kl./s / 10-bitowe HDR. Dron jest stabilny, ma świetny system łączności. DJI Mavic 2 Pro wspiera płaski schemat kolorów 10-bit Dlog-M, który wydobywa szerszy i dynamiczniejszy zakres kolorów, co pozwala na większą elastyczność w postprodukcji. To dron, z którego korzystają nawet zawodowcy czy zaawansowani amatorzy, ale jeśli chcesz wejść na poważnie w świat latania to też dobrze się dla ciebie sprawdzi.

DJI Mavic Pro 2

DJI Mavic Pro 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI Mavic 2 Zoom

Mavic 2 Zoom debiutował razem z modelem Mavic Pro 2 i konstrukcyjnie jest do niego bardzo zbliżony. Największą różnicą i zarazem cechą charakterystyczną jest aparat z 12-megapikselową matrycą 1/2.3 cala z aż czterokrotnym zoomem (w tym dwukrotnym zoomem optycznym 24-48 mm). Dron ten jest idealny do uchwycenia dynamicznych perspektyw.

DJI Mavic 2 Zoom

DJI Mavic 2 Zoom

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco