Poradniki

Jakie akcesoria na prezent dla fotografa?

Krzysztof Basel / 05.12.2022

Bez względu na to, czy chcesz zrobić fajny prezent komuś czy sobie, ten materiał może ci się przydać. Wybrałem najciekawsze akcesoria, które powinny spodobać się twórcom: fotografom, filmowcom, czy youtuberom.

Muszę się przyznać — jestem technologicznym gadżeciarzem. Gadżeciarzem, ale takim praktycznym, który uwielbia przeszukiwać Internet, aby znaleźć akcesoria łączące piękny styl, z praktyczną wartością. Nie kupuję byle czego, a jedynie rzeczy, które realnie mi się mogą przydać, i mają wysoką jakość. Większość z tej listy akcesoriów dla fotografów i twórców wideo, sam kupiłem/dostałem, na co dzień z nich korzystam i mogę je szczerze polecić innym.

Pasek na aparat

Zaczynamy od ważnego dodatku, z którego korzysta chyba każdy twórca foto i wideo: paska do aparatu/kamery. Zaraz, zaraz — czy takiego paska nie otrzymujemy już w pudełku? Zgadza się, ale zazwyczaj są to paski podstawowe, z dużym logiem producenta. Często nie należą do najwygodniejszych, a poza tym, przy intensywnym użytkownik, mogą się dosyć szybko zniszczyć czy pobrudzić. Pasek do aparatu to akcesorium, które może nie tylko sprawić, że nasz zestaw będzie się lepiej prezentować, ale też poprawi jego bezpieczeństwo oraz wpłynie na wygodę pracy. Moim zdaniem jest to zatem jeden z podstawowych dodatków, o których warto pomyśleć przy lub po zakupie aparatu.

Sam od lat korzystam z pasków firmy Peak Design. Są ładne, świetnie wykonane, a do tego praktyczne. Najbardziej doceniam jednak ich system mocowania Peak Design Anchor Links. System ten składa się z zaczepów mocowanych na pasek oraz kotwic podczepianych do urządzenia i umożliwia błyskawiczne zapinanie i odpinanie paska od aparatu/kamery, czy jego zmianę na inny. Dzięki temu możemy szybko pozbyć się paska, kiedy mocujemy aparat na gimbalu czy statywie, albo po prostu, przepiąć ulubiony pasek na drugi korpus. Paski Peak Design są uniwersalne, zatem pasują do każdego aparatu. Brzmi jak idealny kandydat na prezent dla fotografa.

Paski Peak Design

Sprawdź cenę
Fotoforma

Mały, jasny obiektyw

Tu sytuacja jest nieco trudniejsza: zanim komuś zrobimy prezent, trzeba się dowiedzieć, z jakiego systemu korzysta i czy przypadkiem nie ma już takiego obiektywu. A najlepiej, czy rzeczywiście się przyda. Kiedy to wiemy, będzie już prościej: w każdym systemie znajdziemy fajne, nieduże i jasne szkła za kilkaset złotych.

Najlepszym przykładem jest obiektyw typu 50 mm f/1.8. Jedno z najbardziej popularnych, uniwersalnych i fajnych szkieł na rynku. Sam korzystam z systemu Canon EOS R i kupiłem właśnie taki obiektyw RF 50 mm f/1.8 STM, ale jego odpowiedniki są dostępne w każdym systemie. Taki obiektyw pozwala uzyskać piękne, głębokie rozmycie tła, a zarazem odseparować główny element zdjęcia. Jest ostre, a zarazem jasne, więc dobrze się sprawdzi nie tylko przy portretach, czy fotografii produktów, ale również w sytuacjach, kiedy nie ma dobrego światła.

Obiektywy 50 mm f/1.8

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty pamięci, czytnik

Dobrych kart pamięci do aparatu nigdy mało! Nawet jeśli dana osoba już ma szereg kart, to pamiętajmy, że one się zużywają i z czasem trzeba będzie dokupić nowe. Tu z pomocą przychodzi Fotoforma, gdzie znajdziecie całą masę kart pamięci o różnych rodzajach, prędkościach, pojemności. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, polecam lekturę poradnika: Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać? Wszystko, co warto wiedzieć, z którego można się dowiedzieć, czym różnią się karty pamięci, jak odczytać ich oznaczenia, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego nośnika.

Nie chcesz karty pamięci? To może solidny czytnik? Fotografowie często mają stare, plastikowe czytniki sprzed lat, a przecież to również istotę narzędzie pracy. Sam korzystam zarówno z kart, jak i czytników marki Angelbird. Doceniam przede wszystkim ich fantastyczną jakość wykonania — są pancerne! Świetną robotę robią czytniki kart.

Już na początku zachwycają jakością wykonania, jakiej nie widziałem nigdzie indziej. Każdy z nich wygląda identycznie, a obudowa została wykonana z twardego anodowanego aluminium, a nie tworzywa sztucznego. Z przodu znajdziemy sloty na kartę/karty pamięci. Czytnik kart SD wyposażono w dwa sloty kart. Pozostałe są pojedyncze. Przy każdym slocie znajduje się mała dioda LED, sygnalizująca stan pracy danego slotu. Z tyłu mamy nieduży, precyzyjny suwak, który służy do włączenia lub wyłączenia blokady zapisu na karty włożone do czytnika. Po włączeniu blokady zapisu mamy gwarancję, że komputer nie uszkodzi nam danych, ingerując w strukturę. Sami też nie skasujemy żadnych danych, na przykład przez przypadek. Z drugiej strony, z kart możemy zgrywać dane. Lampa z przodu świeci się na czerwono po włączeniu blokady lub zielono po jej wyłączeniu.

Karty pamięci Angelbird

Sprawdź cenę
Fotoforma

Czytniki kart pamięci Angelbird

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty pamięci Sandisk

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty pamięci Lexar

Sprawdź cenę
Fotoforma

Solidny power bank

Współczesne aparaty, drony czy kamerki sportowe, a nawet laptopy, mogą być zasilane przez port USB, co sprawia, że wielu twórców poszukuje dobrego powerbanka. Na rynku jest całe mnóstwo takich urządzeń, ale wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo znaleźć porządne narzędzie, które będzie pojemne, ale i solidnie wykonane, estetyczne, praktyczne i nie zrujnuje ceną. Na szczęście, w ofercie Fotoformy znajdziecie sporo powerbanków godnych polecenia. Oto niektóre z nich.

Powerbank XTORM Rugged 10000 mah

Sprawdź cenę
Fotoforma

Powerbank Xtorm XXR102 Rugged 20000 mAh 30W

Sprawdź cenę
Fotoforma

XTORM XB302 45W Power Bank Rover 20 000 mAh

Sprawdź cenę
Fotoforma

Zapasowy akumulator

Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku kart pamięci: akumulatorów do aparatu nigdy za wiele. Szczególnie w czasach bezlusterkowców, którymi coraz częściej nagrywamy wideo, co oznacza szybkie rozładowywanie się akumulatorów. Jaki akumulator do aparatu wybrać? Najprostsza odpowiedź to oryginalny. Na rynku są jednak także sensowne zamienniki, które kosztują dużo mniej, a wciąż gwarantują wysoką wydajność i bezpieczeństwo. Wśród polecanych marek mogę wymienić przede wszystkim Patona oraz Duracell.

 

Akumulatory Duracell

Sprawdź cenę
Fotoforma

Akumulatory Patona

Sprawdź cenę
Fotoforma

Filtry na obiektyw

Każdy obiektyw tak naprawdę powinien mieć zakręcony jakiś filtr, jeśli zależy nam na jego ochronie lub konkretnych efektach. Prosty filtr UV/ochronny może zabezpieczyć przednią soczewkę obiektywu przed zarysowaniami, czy pyłem, a jeśli obiektyw upadnie, to w pierwszej kolejności zbije się filtr, a nie soczewka obiektywu. Kiedy dodamy do tego, że tego typu filtry są stosunkowo niedrogie (ceny zaczynają się od ok. 30 zł za markowy produkt), to sami widzicie, że nie co się zastanawiać!

Idąc krok dalej, możemy postawić na bardziej zaawansowany filtr, np. polaryzacyjny, szary, albo efektowy. Tu trzeba wiedzieć, jakie są potrzeby, osoby, które chcemy kupić taki filtr. Osoby nabywające wideo powinny potrzebować zmiennych filtrów ND.

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla początkującego, jest zestaw Marumi Magnetic Slim. Filtry Marumi serii Magnetic Slim to nowy system okrągłych filtrów z magnetycznym mocowaniem. Mówiąc prościej: filtra magnetycznego nie trzeba wkręcać na gwint obiektywu, ale wystarczy go przyłożyć i będzie się trzymać. Tak samo szybko można go odczepić, czy wymienić. Dodatkowo są to filtry typu slim, czyli bardzo cienkie i lekkie. Ostatnio pojawiły się też filtry dla osób filmujących: Magnetic Slim Movie Kit.

Filtry Marumi UV / ochronne

Sprawdź cenę
Fotoforma

Filtry Marumi (wszystkie)

Sprawdź cenę
Fotoforma

Marumi Magnetic Slim

Sprawdź cenę
Fotoforma

Statyw

Statywów na rynku jest w opór — wystarczy wybrać się np. do salonu Fotoforma we Wrocławiu, aby zobaczyć cały las rozłożonych statywów. A to tylko mała część oferty! Nic dziwnego — to podstawowe narzędzie dla wielu twórców. Narzędzie często niezastąpione, które wbrew pozorom, może się mocno różnić. Jeśli zatem chce zrobić komuś prezent, sprawdź, czy dany model sprawdzi się w fotografii, czy bardziej w filmowaniu. Jest duży i ciężki, a może mały i lekki, czyli idealny do zabrania w podróż? Czy raczej potrzebujesz czegoś do vlogowania jak Joby Gorillapod?

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Statyw SLIK Travel 100

Sprawdź cenę
Fotoforma

Plecak/torba

Chyba pierwszym dodatkiem do aparatu/kamery, może poza kartami pamięci i akumulatorem, po jaki sięga większość twórców, jest plecak lub torba fotograficzna. Dobór odpowiedniego modelu pod konkretne potrzeby nie jest taki prosty. Nie ma jednej, złotej reguły, która pozwoli nam dokonać dobrego zakupu. Każdy ma przecież nieco inne potrzeby, czy gust. Sama oferta toreb i plecaków fotograficznych jest spora: znajdziemy tu zarówno modele klasyczne, typowo pod ciężką pracę z aparatem, jak i produkty łączące stylowe wzornictwo z praktycznymi rozwiązaniami, które sprawdzą się również, jako codzienne uzupełnienie stylówki. Są jednak takie modele, które zawsze się sprawdzą. A jak nie to można je przecież wymienić.

Plecak VANGUARD VEO ADAPTOR 48 szary

Sprawdź cenę
Fotoforma

PEAK DESIGN Everyday Sling

Sprawdź cenę
Fotoforma

Shimoda Explore V2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Konsola dla twórców

Postprodukcja, czy to zdjęć, czy wideo, to niezwykle ważny element procesu twórczego, który zarazem bywa żmudny, męczący, i czasochłonny. Na szczęście, na rynku pojawiają się ciekawe akcesoria, które ten proces mogą usprawnić i sprawić, że będzie bardziej przyjemny. Prym w tego typu produktach wiedzie firma Loupedeck z ofertą kilku konsol.

Loupedeck+

Największa, klasyczna konsola z najbardziej rozbudowaną ergonomią oraz wieloma przyciskami i pokrętłami przystosowanymi do pracy w Lightroomie. Sprawdza się także w pracy z wideo.

Sprawdź cenę
Fotoforma

Loupedeck CT

Większa, bardziej rozbudowana wersja konsoli, która została stworzona głównie z myślą o pracy ze zdjęciami i wideo.

Sprawdź cenę
Fotoforma

Loupedeck Live

Mała konsola stworzona głównie z myślą o streamowaniu, która przydaje się też przy obróbce zdjęć i filmów.

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco