Poradniki

Jaki gimbal kupić? Oto najlepsze gimbale do aparatu

Krzysztof Basel / 01.02.2022

Gimbal to jedno z najważniejszych narzędzi przy tworzeniu materiałów wideo. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jakimi cechy powinien mieć dobry gimbal do aparatu? W końcu: który gimbal wybrać? Oto najlepsze gimbale do aparatu, które polecamy.

W tym artykule przygotowałem listę polecanych modeli gimbali do aparatu, ale zanim do nich dojdziemy, zastanówmy się, jakie są zalety gimbali, w jakich sytuacjach się sprawdzą, a także: na jakie parametry i funkcje gimbali warto zwrócić uwagę przed zakupem. Dzięki temu będziecie mogli sami podjąć dobrą decyzję i dobrać odpowiedniego gimbala do swojego aparatu czy kamery.

Czytaj także: Jaki aparat na początek? Najlepsze modele w dobrej cenie

Dlaczego warto kupić gimbala?

Głównym zadaniem gimbala jest stabilizowanie obrazu. Dobre gimbale są wyposażone w kilka mocnych silników, które potrafią eliminować drgania w kilku osiach, oferując płynny obraz w ruchu. Gimbal podstawowe akcesorium dla wielu twórców. Nic dziwnego: są uniwersalne i stosunkowo niedrogie, jak na możliwości, jakie oferuję. Dobry gimbal w sprawnych rękach potrafi zastąpić slider, a nawet jazdę kamerową, a o roli statywu czy monopodu nawet nie wspominając. Gimbale świetnie sprawdzają się przy filmowaniu wydarzeń, ślubów, sportu czy realizacji filmów korporacyjnych. Rozwój technologii i branży wideo sprawiły, że producenci oferują nam coraz lepsze gimbale, które są nieduże, lekkie, ale pozwalają na pracę z coraz większymi i cięższymi zestawami.

DJI RS 2 to jeden z najbardziej zaawansowanych gimbali do aparatu. Sam z niego korzystam w swojej pracy.
DJI RS 2 to jeden z najbardziej zaawansowanych gimbali do aparatu. Sam z niego korzystam w swojej pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gimbala?

Poszukując odpowiedzi, jakiego pytania gimbala wybrać, warto sprawdzić, czy dany model sprawdzi się z naszym sprzętem. Oto kilka najważniejszych parametrów, na które dobrze jest zwrócić uwagę.

Stabilizacja

Gimbal ma przede wszystkim skutecznie stabilizować obraz, zatem podstawową wartością przy jego wyborze, powinna być jakość stabilizacji. Tego parametru nie da się raczej sprawdzić po specyfikacji. Warto zatem przejrzeć recenzje i porównania na YouTube, aby na własne oczy przekonać się o możliwościach danego gimbala.

Udźwig gimbala

Udźwig gimbali może się mocno różnić: od ok. 1 kg do nawet 4,5 kg. Jeśli nasz zestaw aparat z obiektywem i potrzebnymi akcesoriami, jak mikrofon, nie jest ciężki, to możemy spokojnie sięgnąć po lżejsze gimbale o niższym udźwigu. Warto jednak wybrać urządzenie z chociaż lekkim zapasem udźwigu, aby w razie czego, mieć możliwość zmian oraz nie obciążać maksymalnie silników. Poza tym maksymalny udźwig podawany przez producentów może się w praktyce nieco różnić na minus.

Rozmiary i waga gimbala

Duży gimbal ma zazwyczaj lepszą ergonomię i oferuje wyższą stabilność, ale jest także bardziej obciążający dla operatora. W trakcie całego dnia nagrań, na przykład na ślubie, każde 100 g wagi zestawu, ma znaczenie. Mniejsze i lżejsze gimbale są także łatwiejsze do transportu, co ma znaczenie, jeśli dużo podróżujemy.

Czas pracy i ładowanie

Wiele współczesnych gimbali jest wyposażonych we wbudowany akumulatora, którego nie można wymienić. Warto wtedy zwrócić uwagę, jaka jest jego pojemność i na ile godzin ciągłej pracy wystarczy. A także, czy można go szybko ładować przez port USB.

Dodatkowe funkcje i możliwość ustawień

Nowoczesne gimbale oferują całą masę dodatkowych funkcji, jak różne tryby pracy, możliwość śledzenia obiektów czy obrotu o 360 stopni. Dla niektórych to tylko mało znaczące dodatki, ale wiele osób je docenienia i zwraca uwagę. Nieco bardziej doświadczeni twórcy poszukują w menu gimbali opcji indywidualnych ustawień, sterowania czułością czy ruchami. Przydatne mogą się okazać możliwości współpracy z dedykowaną aplikacją na smartfonie, czy funkcja podglądu na żywo.

Co jeszcze?

Niektóre gimbale są świetna na papierze, ale mogą nam zwyczajnie nie leżeć w dłoni. Jeśli jesteśmy w tej kwestii wybredni, dobrze jest udać się do autoryzowanego, sprawdzonego sklepu stacjonarnego jak Fotoforma, i obejrzeć dane modele na żywo. Zawsze możemy także zwrócić lub wymienić dany produkt w ciągu 14 dni, jeśli kupujemy przez Internet.

Jaki gimbal do aparatu wybrać? Polecane modele

W tym zestawieniu opisuję najciekawsze modele gimbali do aparatów i kamer, które są godne polecenia.

DJI RS 2 – zawodowiec w każdym calu

Zaczynamy od najbardziej rozpoznawalnej marki gimbali do aparatów, czyli DJI. Model RS 2 to ich sztandarowy, najbardziej zaawansowany gimbal z serii Ronin.

DJI RS2 to jeden z najbardziej zaawansowanych gimbali do aparatu na rynku. Fot. Martyna Basel
DJI RS 2 to jeden z najbardziej zaawansowanych gimbali do aparatu na rynku. Fot. Martyna Basel.

Przy wadze zaledwie 1,3 kg, DJI RS 2 oferuje imponujący udźwig do 4,5 kg, dzięki czemu wyróżnia się najlepszym stosunkiem wagi do udźwigu w swojej klasie. Połączenie siły i lekkości, gimbal zawdzięcza włóknom węglowym, z których został wykonany w konstrukcji typu monocoque. Warto tu dodać, że mamy tu do czynienia z konstrukcją składaną, która umożliwia komfortowe przewożenie. Kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 1,4 cala, pozwala na szybki dostęp do funkcji i ustawień urządzenia.

Wyważenie aparatu na gimbalu DJI RS 2 jest bardzo proste. Karbonowe ramiona pokryte teflonem można płynnie przesuwać w uchwytach, a podziałka pozwala zapisać odpowiednią pozycję. Wytrzymały akumulator zapewnia do 12 godzin ciągłej pracy, a ładowanie odbywa się poprzez przewód USB-C. W tak zaawansowanym gimbalu nie mogło także zabraknąć łączność Bluetooth. W połączeniu z aplikacją mobilną zyskujemy DJI Ronin i modułem Raven Eye, otrzymujemy szereg świetnych funkcji, jak np. tryb Active Track 3.0 znany z dronów tej firmy.

Przede wszystkim jednak gimbal DJI RS 2 wyróżnia się mocnymi silnikami i nowoczesnym algorytmem stabilizacji Titan, które gwarantują świetną stabilizację obrazu. To profesjonalny gimbal do aparatów, który nie zawodzi i sprawdzi się nawet w bardzo dynamicznych ujęciach, jak bieg, taniec, czy jazda. Polecam obszerną recenzję gimbala DJI RS 2 autorstwa Marcina Połowianiuka.

DJI RS 2 (Ronin S2)

DJI RS 2 (Ronin S2)

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI RS 2 Pro Combo

DJI RS 2 Pro Combo

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI RSC 2 – jeden z najlepszych i najbardziej popularnych gimbali do aparatów

DJI RSC 2 to mniejszy brat modelu RS 2. To prostsza konstrukcja, która jest bardziej mobilna i wyraźnie tańsza, ale nadal zapewnia świetną stabilizację.

Jaki gimbal do aparatu wybrać?
Jaki gimbal do aparatu wybrać? DJI RSC 2 to pewniak w dobrej cenie.

DJI RSC 2 został wykonany ze stali oraz aluminium. Waży 1,2 kg i pozwala na pracę z zestawami o wadze do 3 kg. Jest świetnie wyważony, ma lepiej dopasowaną rękojeść, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardziej komfortowe, niż u poprzednika. DJI RSC 2 ma też mocniejsze silniki, które pozwalają na świetną stabilizację obrazu. Gimbal jest w stanie pracować nie tylko z bezlusterkowcami z małymi, lekkimi obiektywami, ale też większymi korpusami z cięższymi, uniwersalnymi szkłami, jak zestaw Panasonic Lumix S1H + 24-70 mm f/2.8 czy wieloma lustrzankami. Gimbal jest w stanie pracować do 12 godzin, a ładowanie odbywa się przez port USB-C. Dzięki funkcji Quick Charge, w zaledwie 15 min ładowania, wydłużymy pracę o 2 godziny. DJI RSC2 został także wyposażony w nieduży, czarno-biały ekran LCD, praktyczny joystick i kilka przycisków.

DJI RSC2

DJI RSC2

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI RSC 2 Pro Combo

DJI RSC 2 Pro Combo

Sprawdź cenę
Fotoforma

Zhiyun Crane 3S – kiedy filmujesz ciężkim zestawem

Zhiyun to popularna i ceniona marka wśród filmowców, a ich produkty wyróżniają się solidną jakością, dobrymi parametrami i bogatą ofertą modeli na różne okazje. Zhiyun Crane 3S to ich sztandarowy i największy gimbal do aparatów.

Jaki gimbal do aparatu wybrać? Zhiyun Crane 3S to propozycja wagi ciężkiej.
Jaki gimbal do aparatu wybrać? Zhiyun Crane 3S to propozycja wagi ciężkiej.

Zhiyun Crane 3S wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją ze wbudowanym dodatkowym uchwytem oraz imponującym udźwigiem do 6,5 kg. To jeden z nielicznych gimbali do aparatów a rynku, który jest w stanie bez problemu poradzić sobie z ciężkimi kamerami z filmową optyką, jak Sony FX9, Red Dragon czy Arri Alexa. Gimbal potrafi pracować bez przerwy do 12 godzin, a z dodatkowym zestawem akumulatorów, nawet do 21 godzin. Jest to zatem propozycja dla osób, które mają ciężkie zestawy i oczekują profesjonalnych rozwiązań w rozsądnej cenie. Alternatywą jest Zhiyun Crane 2S, który ma bardziej klasyczną konstrukcję, ale i dużo niższy udźwig (do 3 kg) i wyraźnie niższą cenę.

Zhiyun Crane 3S

Zhiyun Crane 3S

Sprawdź cenę
Fotoforma
Zhiyun Crane 3S Pro

Zhiyun Crane 3S Pro

Sprawdź cenę
Fotoforma

Zhiyun Crane M3 – kompaktowy i nowoczesny

Jeśli nie potrzebujesz dźwigać profesjonalnych zestawów filmowych, a pracujesz raczej na lżejszych bezlusterkowcach, zwróć uwagę na gimbala Zhiyun Crane M3. To kompaktowy gimbal, stworzone głównie do internetowych produkcji wideo, relacji na żywo, wywiadów, czy nagrań z podróży.

Jaki gimbal do aparatu wybrać?
Zhiyun Crane M3 to kompaktowy gimbal, stworzony głównie do internetowych produkcji wideo, relacji na żywo, wywiadów, czy nagrań z podróży.

Już na pierwszy rzut oka, Crane M3 wyróżnia się białym kolorem, dotykowym ekran OLED o przekątnej 1,22″ i praktycznym joystickiem. Czas pracy gimbala wynosi 8 godzin, a urządzenie może być zasilane poprzez powerbank. Zhiyun Crane M3 obsługuje też szybkie ładowanie Power Delivery 12 W. Otrzymujemy tu także nowy system szybkozłączki, dzięki któremu możemy wpinać i wypinać aparat, oraz wymieniać w nim baterię bez konieczności ponownego balansowania. Twórcy mogą docenić wbudowaną lampą LED o współczynniku CRI >90 i mocy ok. 800 lumenów z możliwością zmiany temperatury barwowej w zakresie 2600-5400K. Po zamontowaniu opcjonalnego modułu TransMount Expansion Base do gimbala można podłączyć także zewnętrzne mikrofony. Dokładny udźwig nowego gimbala nie jest podany, najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy listę kompatybilności. Zhiyun Crane M3 to gimbal, który sprawdzi się najlepiej z mniejszymi aparatami, kamerkami czy nawet smartfonami, chociaż poradzi sobie nawet z pełnoklatkowym bezlusterkowcem z małym obiektywem.

Zhiyun Crane M3

Zhiyun Crane M3

Sprawdź cenę
Fotoforma

Zhiyun Weebill 2 – odchylany ekran, profesjonalne możliwości

To druga odsłona jednego z najbardziej popularnych gimbali do aparatów na rynku. Zhiyun Weebill 2 został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych aparatach bezlusterkowych i lustrzankach. Jest stosunkowo nieduży, świetnie wykonany, ale i innowacyjny.

Jaki gimbal do aparatu wybrać?
Gimbal Zhiyun Weebill 2 wyróżnia się obracanym ekranem dotykowym HD o przekątnej 2,88 cali.

Zhiyun Weebill 2 jest pierwszym gimbalem, którym wykorzystano obracany ekran dotykowy HD o przekątnej 2,88 cali. Panel służy do pełnej kontroli nad urządzeniem, a także daje dostęp do funkcji inteligentnych, jak śledzenie, zdjęcia poklatkowe czy konsola gestami, bez konieczności korzystania ze smartfona z dedykowaną aplikacją. Gimbal otrzymał nowy mikroukład Infineon oraz ulepszony algorytm, które sprawiają, że Weebill 2 oferuje lepszą stabilność i kontrolę drgań.

Gimbal Zhiyun Weebill 2 jest wyposażony w klasyczny, łatwy w obsłudze uchwyt typu sling, który umożliwia użytkownikom płynne przejście na tryb podwieszany bez użycia dodatkowych akcesoriów lub modyfikacji konstrukcji gimbala. Wyjątkowa budowa uchwytu ułatwia kręcenie pod niskim kątem i sprawia, że filmowanie wielogodzinnych materiałów będzie komfortowe.

Zhiyun Weebill 2

Zhiyun Weebill 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Moza AirCross 2/3 – świetny stosunek ceny do możliwości

Na koniec propozycja firmy Moza, czyli trochę takiego czarnego konia wśród gimbali. To stosunkowo nowa i mało znana w Polsce marka, ale mimo to ich produkty są naprawdę godne polecenia. Czołowym gimbalem do aparatów jest Moza AirCross 2.

Gimbal waży zaledwie 950 g, a mimo jest w stanie skutecznie stabilizować sprzęt o wadze do 3 kg. I tak przez 12 godzin ciągłej pracy. Urządzenie pozwala na 360-stopniowy obrót we wszystkich osiach, ma kilka zaprogramowanych trybów pracy do łatwego realizowania skomplikowanych ruchów kamery, a nieźle sprawdza się także system śledzenia (po podłączeniu smartfona). Aircross 2 wyróżnia się także pokrętłem do sterowania ostrością kompatybilnych aparatów i kamer.

Jaki gimbal do aparatu wybrać?
Jaki gimbal do aparatu wybrać? Gimbal Moza AirCross 2 oferuje dobry stosunek jakości do ceny.

Niebawem w ofercie pojawi się także jego następca, czyli Moza AirCross 3. To gimbal, który oferuje znacznie usprawnioną ergonomię, wyższy udźwig do 3,2 kg przy wadze własnej 1,5 kg, ale i wyższej cenie.

Moza AirCross 2

Moza AirCross 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco