Poradniki

Jaką lampę błyskową Profoto wybrać? Przegląd oferty

Krzysztof Basel / 24.12.2022

Jeśli szukasz dobrej lampy błyskowej to dobrze trafiłeś. W tym artykule, opisuję wyłącznie świetne lampy, bo tylko takie, produkuje firma Profoto. Ich oferta jest spora: od małych, mobilnych lamp smartfonów, po potężne lampy do mrożenia ruchu. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Szwedzka marka Profoto jest na rynku od 1968 roku i od zawsze jest używana przez profesjonalnych twórców, którzy mają duże wymagania. Kiedyś Profoto było znane z ciężkich lamp studyjnych. Dzisiaj, jest wręcz odwrotnie – to jedne z najmniejszych lamp na rynku, które mimo to, oferują ogromne możliwości. Są też pięknie zaprojektowane, fantastycznie wykonane, i swoje kosztują. Jak przyznaje Ann Podsiedlik: „Z doświadczenia wiem, że biednego nie stać na tanie rzeczy, więc jeżeli chce na fotografii zarabiać, to muszę mieć sprzęt, który mi daje komfort pracy i będzie mi służył”.

Którą lampę błyskową Profoto wybrać?

Oto przegląd lamp Profoto, który mam nadzieję, że pomoże dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb.

Profoto A10 – najmniejsza

Miniaturowa obudowa, równomierna dystrybucja światła, szybkie ładowanie, mocna bateria, banalna obsługa i możliwość sterowania ze smartfona. Tak w skrócie można scharakteryzować lampy Profoto A10.

To nowa odsłona dobrze znanej najmniejszej lampy studyjnej Profoto. A10 wzbogacono o nową technologię Bluetooth AirX, która pozwala bezprzewodowo pobrać nowy firmware swojej lampy za pośrednictwem aplikacji Profoto jak i sterować jej ustawieniami za pomocą smartfona.

Zdjęcie z lampą Profoto A10 na mocy 4.3. 
1/250 s, f/2, ISO 100. Fot. Jakub Kaźmierczyk.
Zdjęcie z lampą Profoto A10 na mocy 4.3. 
1/250 s, f/2, ISO 100. Fot. Jakub Kaźmierczyk.

Profoto A10 świetnie sprawdzi się zarówno jako światło główne jak i wypełnienie lub światło na tło. Lampę łatwo zmieścić i transportować. Kto raz zapnie na „sanki” A10, więcej nie będzie chciał już pracować z innymi flashami. Wyróżnia się na ich tle fantastyczną jakością wykonania, prostą obsługa, przejrzystym menu i niezawodnością.

Profoto A10

Profoto A10

Sprawdź cenę
Fotoforma

Profoto A2 – mniejsza od obiektywu

Profoto A2 to malutka, przenośna lampa, która idealnie sprawdza się do pracy samemu lub z jednym asystentem. Ma bluetooth, więc jej moc można zmieniać z poziomu aplikacji, a także fotografować smartfonem z ich użyciem.

Profoto A2 test
Profoto A2 test

Z wyglądu Profoto A2 wygląda jak pomniejszona B10X, ale system akcesoriów i zasilanie odziedziczyła po serii A1. Lampa ma moc 100 Ws – trochę więcej od poprzedniczki, ale 2,5-krotnie mniej niż B10X. W zamian jest jednak bardzo mała i lekka, co może być ogromnym atutem, a do tego ponad dwukrotnie tańsza.

Profoto A2 - test. Fot. Jakub Kaźmierczyk
Profoto A2 – test. Fot. Jakub Kaźmierczyk

Moc 100 Ws powinna spokojnie wystarczyć do osiągnięcia efektu wypełnienia cienia, a nie przebijaniu słońca letnie południe. Mówiąc inaczej: Profoto A2 nada się bardziej do pracy w cieniu lub bliżej zachodu słońca, niż w mocnym świetle. Wbudowany akumulator wystarczy na ok. 400 błysków pełnej mocy.

Profoto A2

Profoto A2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Profoto B10X i B10X Plus – klasyczna, ale nieduża

Wchodzimy na półkę wyżej. Lampy Profoto z serii B, to modele profesjonalne, o różnych zastosowaniach. Profoto B10X to najbardziej kompaktowa lampa tej serii. Sprawdzi się w wielu zastosowanych fotograficznych, ale również przy nagrywaniu wideo.

Profoto B10X zachwyca wzornictwem, oraz jakością wykonania. To połączenie intuicyjnego interfejsu użytkownika ze światowej klasy niezawodnością. Lampa ma moc 250 Ws, co w większości sytuacji będzie w zupełności wystarczające. Jest zasilana z baterii, ale może być również podłączona do prądu. Światło modelujące jest naprawdę mocne (3250 lumenów) i oferuje płynną zmianę temperatury barwowej (3000-6500 K).

Fot. Jakub Kaźmierczyk.
Fot. Jakub Kaźmierczyk.

Do tego lampa ma najlepsze na świecie mocowanie z klasyczną klamrą, a nie zębami, a dodatkowym atutem jest możliwość sterowania z poziomu aplikacji. Za mało mocy? Zawsze możesz sięgnąć po wersję B10X Plus, która ma moc 500Ws. Do tego obie lampy wspierają pracę z TTL i HSS.

Profoto B10X

Profoto B10X

Sprawdź cenę
Fotoforma

Profoto B1X – idealna w plener

Lampa Profoto B1X została stworzona głównie po to, aby fotografować w plenerze. Idealnie sprawdza się w rękach twórców, żądnych przygód, szukających kadrów w różnych lokalizacjach świata, często w ruchu. B1X oferuje bezprzewodową, zasilaną bateriami wolność i elastyczność, oraz dużą maksymalną moc 500 Ws.

Profoto B1X
Profoto B1X

Lampa Profoto B1X jest następcą wielokrotnie nagradzanego modelu Profoto B1. Lampa oferuje automatykę TTL pozwalającą na oświetlenie sceny w wymagających okolicznościach. TTL to system automatycznego pomiaru błysku. Lampa wyzwala wtedy przed błysk pomiarowy, który odbija się od fotografowanego obiektu i trafia do obiektywu aparatu. Następnie na tej podstawie obliczana jest moc błysku finalnego. To świetna sprawa kiedy często zmieniamy położenie lampy w stosunku do obiektu.

B1X wspiera też tryb HSS, umożliwiający kontrolę i kształtowanie światła nawet w środku dnia. HSS to system, który pozwala na pracę z krótkimi czasami otwarcia migawki. W normalnej sytuacji, skracając czas do np. 1/1000 s, na zdjęciu pojawi się czarny pasek. Jednak wykorzystując HSS, możemy pracować z dowolnym czasem naświetlania — do 1/8000 s włącznie. Lampa przechodzi wtedy w tryb wyzwalania błysku pulsacyjnie, dzięki czemu błysk staje się dłuższy i wypełnia całą matrycę podczas przechodzenia szczeliny migawki nad nią (mówiąc w skrócie).

Zaletą lampy Profoto B1X jest także możliwość kształtowania światła przy pomocy niewielkich i lekkich akcesoriów z serii OCF Light Shaping Tools, stworzonemu z myślą o maksymalnej mobilności i wygodzie użytkowania.

Profoto B1X

Profoto B1X

Sprawdź cenę
Fotoforma

Profoto D2 – najszybsza

Profoto D2 to najszybsza lampa błyskowa w ofercie. Wszechstronna, mocna, ale nie za duża. To absolutny top wśród lamp na rynku. Świetnie sprawdzi się praktycznie w każdym zastosowaniu, ale najlepiej wykorzystasz jej zalety, przy fotografii szybko poruszających się obiektów.

Profoto D2 to jedna z najlepszych lamp błyskowych na rynku.
Profoto D2 to jedna z najlepszych lamp błyskowych na rynku.

Ma możliwość mrożenia akcji błyskiem trwającym zaledwie 1/63000 s, potrafi nadążyć za zdjęciami seryjnymi do 20 kl./s i synchronizuje się z czasami migawki sięgającymi 1/8000 s. Wspiera tryby TTL oraz HSS, aby kształtować światło w samym środku dnia.

Profoto D2 zapewnia również niezawodność i stabilność temperatury barwowej, czyniąc ją prawdziwym wołem roboczym nawet do dużych zleceń. Z szeroką gamą ponad 120 modyfikatorów do wyboru, D2 daje fotografom, którzy wymagają najwyższych standardów doskonałości kreowanego światła, niezwykłą szybkość i wszechstronność.

Lampa Profoto D2 dostępna jest w dwóch wariantach – 500 Ws i 1000 Ws. Możliwy jest zakup pojedynczej sztuki lub zestawu dwóch lamp Duo Kit.

Profoto D2

Profoto D2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Profoto C1 i C1 Plus – mobilne do smartfonów

Profoto C1 i C1 Plus to kieszonkowe, studyjne lampy błyskowe do smartfonów. Co do zasady idea obu lamp jest identyczna: mają zapewnić miękkie, studyjne światło i za pomocą jednego kliknięcia i umożliwić stworzenie profesjonalnie wyglądającego obrazu. Lampy są nieduże i poręczne — z łatwością mieszczą się w dłoni, można je wszędzie ze sobą zabrać.

Profoto C1 to mniejsza i prostsza lampa z serii. Urządzenie ma moc maksymalną do 1600 lumenów. Ma 4 ciepłe i 3 chłodne diody LED, które mają płynnie mieszać się w celu naśladowania temperatur barwowych światła dziennego od świtu do zmierzchu, dając zakres 3000-6500 K. Mniejsza i lżeszja.

Profoto C1 Plus jest większa, cięższa, ale też kompatybilna z modyfikatorami. To oznacza, że daje dużo więcej możliwości. Przede wszystkim jest prawie trzy razy mocniejsza, oferując maks. 4300 lumenów. Wprawdzie dysponuje identycznym zakresem temperatur barwowych (3000-6500 K), ale ma aż 10 ciepłych i 10 chłodnych diod LED. Głównym wyróżnikiem jest jednak system magnetycznego mocowania modyfikatorów światła Profoto Clic. Do wyboru jest plaster miodu (Grid) oraz nakładki żelowe Rose Pink, Peacock Blue, Yellow, Blue, Jade, Green, Light Lavender, Scarlett, Quarter CTB, Full CTO, Half CTO, Quarter CTO. Profoto C1 Plus można też zamontować na statywie. Lampa ma standardowy gwint 1/4″. Możemy ja również wyzwalać za pomocą pilotów Profoto AirTTL, co otwiera mnóstwo możliwości współpracy z wieloma innymi lampami oraz aparatami cyfrowymi.

Profoto C1

Profoto C1

Sprawdź cenę
Fotoforma
Profoto C1 Plus

Profoto C1 Plus

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco