Poradniki

Jak działa cashback? Jak z niego skorzystać?

Krzysztof Basel / 02.05.2023

Cashback pozwala wiele zaoszczędzić na zakupie sprzętu foto i wideo. Jak z niego skorzystać? To bardzo proste i korzystne. 



Co to jest cashback?

Przez wielu cashback jest kojarzony z usługą umożliwiającą wypłatę gotówki podczas płacenia kartą płatniczą podczas zakupów. To praktyczne, całkiem popularne rozwiązanie, dostępne w kartach Visa i Mastercard.

Jaki obiektyw do vlogowania? Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM

Cashback jest jednak także używany jako określenie formy promocji w branży technologicznej czy foto i wideo. Promocji, która w pewnym sensie nawiązuje do pierwotnego znaczenia. W jaki sposób? Wystarczy spojrzeć na znaczenie słów „cash” oraz „back” w języku angielskim, skąd została zaczerpnięta nazwa opisywanej tu promocji. Pierwsze słowo znaczy „gotówka”, a drugi „zwrot”. Razem znaczą nic innego jak „zwrot gotówki”.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego przy wyborze aparatu, nie warto kierować się wyłącznie ceną?

Jak działa cashback w branży foto i wideo?

Akcje promocyjne cashback są bardzo proste, ale niezwykle korzystne. Wystarczy kupić produktu lub produkty objęte akcją cashback w czasie trwania promocji, a następnie wypełnić odpowiedni formularz zwrotu i wysłać do organizatora akcji. Wraz z formularzem trzeba także przesłać dowód zakupu lub jego kopię czy numer seryjny sprzętu. Różne firmy mają nieco inne wymagania w tej kwestii. Później wystarczy już tylko czekać na zwrot określonej kwoty i cieszyć się sprzętem zakupionym w korzystnej cenie. Wielkość kwoty zwrotu jest ściśle określona przez organizatora promocji i zazwyczaj zależy od ceny sprzętu. Im wyższa, tym więcej otrzymamy zwrotu.

Co jeszcze warto wiedzieć o akcjach cashback?

Akcje cashback są organizowane od czasu do czasu, zazwyczaj nie trwają cały rok. Jeśli szykujemy się z zamiarem zakupu sprzętu, to warto sprawdzić, do kiedy obowiązuje dana promocja, aby się nie skończyła, zanim złożymy swoje zamówienie. Zazwyczaj akcje cashback trwają kilka tygodni lub nawet miesięcy. Z drugiej strony, zdarza się, że sprzęty objęte promocją szybko się kończą.

Poza tym, akcje cashback są ogólnie skierowane do konsumentów, a nie firm czy odsprzedawców. Jeśli chcesz kupić sprzęt, wziąć udział w promocji i uzyskać fakturę VAT na swoją firmę, to warto dowiedzieć się wcześniej, czy dana promocja przewiduje taką możliwość.

Czym różni się cashback od zwykłej promocji i dlaczego warto z niego korzystać?

W przypadku zwykłej promocji cena produktu jest obniżana w momencie już na starcie. Oznacza to, że klient płaci mniej w momencie zakupu.

W przypadku promocji typu cashback płacimy normalną stawkę za sprzęt, ale za jakiś czas otrzymujemy zwrot części z zapłaconej kwoty. Na zwrot pieniędzy trzeba chwilę poczekać, ale warto: promocję typu zwrot gotówki pozwalają zaoszczędzić dużo więcej, niż w przypadku zwykłej obniżki ceny.

Dlaczego przy wyborze aparatu, nie warto kierować się wyłącznie ceną?

Często promocje cashback można łączyć z innymi akcjami. W ten sposób kupując np. aparat fotograficzny z obiektywem, otrzymamy zwrot gotówki za oba przedmioty. W ramach promocji sklepy mogą oferować także zniżki na akcesoria jak statywy czy plecaki, vouchery do wykorzystania w sklepie, darmowe szkolenia, czy bezpłatną dostawę.

Gdzie skorzystać z promocji cashback?

Z promocji typu cashback można korzystać wyłączeniu autoryzowanych sprzedawców sprzętu fotograficznego i wideo, takich jak Fotoforma. Kupując sprzęt w takich miejscach, zyskujemy nie tylko wsparcie i doradztwo sprzedawców. Możemy być spokojni o oryginalności produktów, ich pochodzenie z polskiej dystrybucji, oraz gwarancję i ew. realizacje bezpłatnych napraw w lokalnym serwisie. O polskim menu nie wspominając. Nieautoryzowani sprzedawcy nie mają dostępu do takich akcji.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco