Testy

Canon EOS R – czy warto go kupić w 2022? Pełna recenzja aparatu

Jacek Sopotnicki / 05.04.2021



Zapraszamy do testu Canona EOS R — flagowego aparatu bezlusterkowego poprzedniej generacji. Przyjrzymy się z bliska ergonomii, jakości zdjęć, nagrań wideo oraz jego funkcjonalności. Dzięki temu mamy nadzieję, łatwiej będzie wam podjąć decyzję czy nadal warto zainwestować w ten aparat.

CZYTAJ TAKŻE: Canon EOS R to dzisiaj lepszy aparat niż w dniu premiery

Canon EOS R to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec tej marki zaprezentowany we wrześniu 2018 r. Od tego czasu do oferty japońskiej firmy wskoczyło kilka kolejnych modeli: niedrogi Canon EOS RP, uniwersalny Canon EOS R6 i profesjonalny Canon EOS R5 z wideo 8K i zdjęciami o rozdzielczości 45 megapikseli. Czy mimo upływu czasu Canon EOS R wciąż jest warty zakupu? Zanim odpowiem na to pytanie, przypomnę, jaką specyfikację ma ten korpus.

Canon EOS R

Canon EOS R ma pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 30,3 megapiksela oraz wydajny nowy procesor obrazu DIGIC 8. Aparat pozwala na fotografowanie z prędkością do 8 kl./s w trybie One-Shot, lub do 5 kl./s w trybie ciągłym z czułością w zakresie 100–40000. Korpus oferuje wideo 4K 30 kl./s lub Full HD 60 kl./s. W trybie 4K mamy niestety crop x1.74, co mocno zawęża perspektywę, ale mamy za to piękną plastykę obrazu, płaski profil C-Log czy focus peaking. Aparat Canon EOS R  nagrywa wewnętrznie w 4:2:0 8-bit lub zewnętrznie przez HDMI 4:2:2 10-bit. To sprawia, że Canon EOS R to jeden z najlepszych aparatów do vlogowania. Aparat ma świetną jakość wykonania, solidną ergonomię, dwa wyświetlacze, ale tylko jeden slot na karty pamięci. Z biegiem czasu Canon EOS R mocno potaniał, a obecnie można go kupić za ok. 7000 zł. Czy to dobra cena do możliwości tego sprzętu? Sprawdźmy.

Canon EOS R – test

Canon EOS R

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EOS R + RF 24-105mm F/4-7.1 IS STM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco